Góry Sowie

Góry Sowie. Świetliste i mgliste.

Gołębie

Poranny spacer. Pochmurny i wietrzny poranek zachęca do spaceru.

Sokołowsko

Sokołowsko. Wciśnięte w głęboką, wąską dolinę gór Suchych. Jak głosi dumny napis na ścianie jeden z najstarszych ośrodków leczenia chorób płuc na świecie. Kieślowski zrealizował tu reportaż „Prześwietlenie”. Postawił kamerę i rozmawiał z facetami chorymi na gruźlicę. To było równo 50 lat temu.

Drawieński Park Narodowy

Styczniowa wyprawa nad rzekę i jeziora? Polecam

Grajek

Z Adrspach do Chełmska przez Zdoňov. W pierwszym dogodnym miejscu schodzimy z głównej drogi między domy Zdoňova. Wielkie zabudowania gospodarskie świadczą o zamierzchłej zamożności wioski. Była to okolica słynąca z produkcji lnu. Po II wojnie światowej miejscowi Niemcy musieli opuścić swoje domy.

Gorzanów

Szybko, bardzo szybko umyka czas. Zrobiłem zdjęcia, żeby zatrzymać w kadrze chwile spędzone w Gorzanowie. To był pochmurny koniec października 2022 roku. Dziś pewnie wiele rzeczy wygląda inaczej. Ale to już sprawdźcie sami.

Smażony ser

Adršpach to nie tylko skalne miasto, to także najlepszy smażony ser na świecie 🙂

Tańczące Eurydyki.

Droga z Chełmska Śląskiego do Adršpach.

Kołysanka

Jaką kołysankę mruczy mieszkańcom Chełmsko?

300 stopni

Punkt widokowy – zamek Střemen. Zbudowany na szczytach kamiennych iglic. Dziś wchodzi się tam po trzystustopniowej drabinie,

ADRSPACH SKAŁY

Adrspach – skały. Przed skalną bramą kolejka. Wszyscy chcą sobie zrobić zdjęcie w bajkowej scenerii. W roli rycerza, albo wróżki. A ja chcę zobaczyć wejście do tajemniczej krainy. Muszę ustąpić rycerzom i wróżkom. I to jest słuszne.

ADRSPACH JEZIORO

Adrspach – jezioro…

Grzyby

W Słowińskim Parku Narodowym wodzą turystów na pokuszenie. Czy te grzyby są prawdziwe? Niestety nie można sprawdzić. 😉

Wiatr

Wiatr rzuca piaskiem w twarz, pod ubranie, do torby. Wąskimi pasemkami przegania z miejsca na miejsce. Wywiewa ze szczytu wydmy. Boję się, że za chwilę wywieje stąd cały piasek.

Wydma Czołpińska.

Przeniesienie w czasie. Nagle znajduję się w odległej epoce, kiedy po ustąpieniu lodowca rośliny brały w posiadanie Ziemię. Pojedyncze rachityczne źdźbła, mizerne drzewka. Jeszcze przeważa żółty kolor piasku, ale już lekko przykurzony, pożyłkowany cienkimi jak włos warstewkami gleby.

Kluki

We wsi Kluki kończy się droga. Małe rondko pod wielkim dębem. Dalej już pojechać się nie da. Można jedynie przespacerować się w stronę jeziora Łebsko, na platformę widokową, z której widać wydmę Czołpińską oraz słynne ruchome piaski, czyli wydmę w Rąbce.

Wydma

Wydma Łącka – największa w Europie ruchoma wydma, położona na mierzei miedzy Bałtykiem a jeziorem Łebsko, na zachód od Łeby.

Suchary

Wokół jeziora Wigry.

Dolina

Rzeka Czarna Hańcza

Macierzanka

Macierzanka lubi słońce. Krowy lubią macierzankę, a mleko ładnie pachnie.

Molenna

Molenna w Wodziłkach.

Łąka

Łąka. Najcudowniejsze chwile. Usiąść w trawie, patrzeć. Niczego nie chcieć.

Sejny

Sejny, Biała Synagoga. Prace uczestników projektu Dorośli i Starsi w Pograniczu.

Wilno

A ja chcę w Wilnie po prostu zabłądzić. Pójść uliczkami przed siebie, gdzie nogi poniosą.

Pan Tadeusz

Pan Tadeusz zbudował na swojej działce podest, zadaszony, a jakże, z barierką i ławeczką.

Hańcza

Jezioro Hańcza. Pływając w nim można nabawić się lęku wysokości, a przynajmniej moja akrofobia odzywała się od czasu do czasu.

Krajobrazy

Suwalskie krajobrazy. Winniśmy wyrazić głęboką wdzięczność szwedom, norwegom i innym północnym ludom za użyczenie nam, na okres kilkudziesięciu tysięcy lat, swojego lodowca.

Suwałki

Suwałki. Stolica regionu. miasto Wajdy i Konopnickiej, mekka bluesmanów. No i lody – najlepsze na świecie

Cis

Suwalszczyzna wita deszczem. Cisowe Sioło położone u podnóża Cisowej Góry to będzie baza do wycieczek po kompletnie nieznanej krainie.

Droga

Najlepsza droga na świecie.

Piekło

Znaleźć kościół w Piekle to zadanie dosyć trudne, bo kościół jest oddalony od głównej drogi, skryty wśród drzew.

Płasko

Krajobrazy Żuławskie. Płasko.

Sennie

Nowy Staw miasteczko położone w połowie drogi między Malborkiem a Nowym Dworem Gdańskim. Miasto jak ze snu.

Olędrzy

Mennonici – protestancki odłam powstały w Holandii w XVI wieku. Bardzo radykalny, członkowie tego kościoła nie mogli na przykład służyć w wojsku, składać przysiąg i obejmować wysokich urzędów.

Żurawie

Gdańsk. Żurawie. Tym razem mniejsze

Skalne Miasto Teplice

 

Łąki Lesica

Powietrze drży i faluje. Może od gorąca. A może poruszone milionem pszczelich skrzydełek? Żółty, biały, niebieski, zielony. Cztery kolory. Tylko cztery kolory? Łąka.  

Łąki Lesica 19.06.2023

Knedle z borówkami

Żeby zjeść dobrze czasem należy się poświęcić. Ja na ten przykład ruszyłem siedmiokilometrową drogą pod górę. Z Bielic do schroniska Paprsek, po czeskiej stronie. Knedle z borówkami… nawet dziesięć kilometrów nie byłoby za dużo.

Majowa muzyka

Muzyka majowego lasu jest bardzo ludowa. W górze tryle i trele, ptasie pogwizdywania. W dole monotonne staccato strumieni. Dźwięk faluje, płynie.

Strażniczka.

Nie wiem kogo przedstawia ta figura. Stoi przy wejściu na szlak, którym szedłem z przełęczy Gierałtowskiej.

Zadymka

Tradycyjna marcowa wycieczka – Ruda Milicka, Stawno – spacer groblą między stawami i powrót przez Dyminy. W tym roku marzec jak z przysłowia – zmienny. Wiatr urywa głowę, za chwilę zapada cisza, pojawiają się drobne płatki śniegu, gdzieś zza chmur przebija się słońce.

Śniadanko

Stawy Milickie

Pasterka

Ciepłe kraje

Ciepłe kraje, miejsce do którego odlatują ptaki na zimę. Kraina odległa, położona gdzieś bliżej słońca, inaczej skąd by tam było ciepło zimą? W ciepłych krajach cały rok trwa wiosna, kwitną kwiaty, pachnie miodem. W powietrzu unoszą się ogromne chmary bocianów, jaskółek, skowronków. Ciepłe kraje były miejscem, do którego tęskiłem jako …