Ostrzyca

Nek. Wulkan obrany ze wszystkiego co powierzchowne. Sam rdzeń. Zastygła, skrystalizowana istota wulkanu. Tym właśnie jest Ostrzyca. Dziś ma 501 metrów wysokości, w czasach świetności było to na pewno dużo więcej. Góry na starość maleją. Ostrzyca stoi nieco na uboczu gór Kaczawskich. Swoim ostrym szczytem celuje w niebo. O ten …

Wieczór na Widoku.

Wieczór na Widoku. Światło zwalnia biegu.

Organy

Organy Wielisławskie. Przy drodze DW328 w Sędziszowej nad brzegiem Kaczawy. Skały uformowały się w regularne słupy przypominające organowe piszczałki. Geolog powie coś o porfirach, odsłonięciu i zastygającej lawie. Stoję pod ścianą i wyobrażam sobie jak na tych organach grał Hefajstos. Słyszę ten ryk, czuję drżenie ziemi, basowy pomruk ściska trzewia. …

Pustki

Przełęcz Widok położona jest w środkowej części gór Kaczawskich. Na południu – panorama Karkonoszy, na wschód i zachód wzrok ślizga się po grzbietach gór Kaczawskich. Samą przełęcz pokrywa ogromna, pusta łąka. Widoki przepiękne, bez dwóch zdań. Mam wrażenie jakbym był jedynym widzem, jedynym adresatem tego widowiska. Na szlaku jest pusto. …

Salamandry

Salamandry rodzą się z ognia. Pojawienie się salamandry zwiastuje deszcz. Salamandry są mądrością. Starożytni Grecy opisywali użycie salamandry w trującym eliksirze oraz w napoju miłosnym. Uważano salamandrę za stworzenie oziębłe, w związku z tym zdolne ugasić ogień. W średniowieczu robiono efektowne pokazy – sztukmistrz ubrany w futro z salamandry wchodził …

Nowy Kościół

Nad wsią Nowy Kościół/Neukirch (gmina Świerzawa) górują dwie kościelne wieże. Jedna z nich stoi na wzgórzu w środku wsi. Jest pozostałością po XIII wiecznym kościele pw NMP. Wokół ruin znaleźć można pozostałości po cmentarzu wiejskim. A kto ma ochotę zobaczyć panoramę doliny może wejść na wieżę – schody niedawno odremontowane, …

Kwisa

Kwisa jest rzeką graniczną między Dolnym Śląskiem a Łużycami. W okolicach miejscowości Leśna płynie głębokim wąwozem wyciętym w bazaltowych skałach. To słynna dolina pereł. Pozyskiwane tu perły osiągały ogromne ceny na rynkach. Niestety rabunkowa gospodarka i zanieczyszczenia doprowadziły do wyginięcia perłopławów. czytaj dalej pod galerią…

Czerwony.Niebieski.Zielony

Struktury

Kawcza Góra

Kawcza Góra – punkt widokowy w Wolińskim Parku Narodowym. Po atrakcjach związanych z zagrodą pokazową w centrum parku, gdzie ogląda się żubry, jelenie, dziki, można spodziewać się atrakcji ornitologicznych na Kawczej Górze. czytaj dalej pod galerią…

Baza Raszówka

Zrujnowana baza paliw w Raszówce koło Legnicy – gratka dla miłośników opuszczonych miejsc. Zbudowana przed II Wojną Światową, kiedy Niemcy planowali rozbudować, dla potrzeb Luftwaffe, lotnisko w Legnicy. Powstały wówczas pierwsze budynki magazynowe oraz 16 podziemnych zbiorników na paliwo dla samolotów. Po 1945 roku obiekt przejęła armia czerwona, bazę rozbudowano …

Pająki

Na babcinym podwórku stała drewniana szopa. Pełno w niej było wszystkiego, rupiecie co to się jeszcze mogą przydać, węgiel, drewno na opał, rowery, wędki. Słowem – mnóstwo skarbów, które wręcz prosiły o odkrycie. Niestety, skarby te były bardzo dobrze strzeżone. czytaj dalej pod galerią…

Kora. Krajobrazy

Schwenckfeldyści

Kaspar Schwenckfeld von Ossig urodził się w 1489 roku, w miejscowości Osiek, koło Lubina. Jego szlacheckie pochodzenie i bogactwo rodziny pozwoliły na odebranie starannego wykształcenia. Jako radca prawny służył na magnackich dworach, a ukoronowaniem kariery było stanowisko doradcy księcia Fryderyka Legnickiego. czytaj dalej pod galerią…

Miedzianka

Na początku było słowo. Zapisane w książce Filipa Springera „Miedzianka. Historia znikania”. Strona po stronie wędruję przez siedemset lat dziejów górniczego miasta, aż do jego końca. Miedzianka zapada się pod ziemię. czytaj dalej pod galerią…