
Grzyby
W Słowińskim Parku Narodowym wodzą turystów na pokuszenie. Czy te grzyby są prawdziwe? Niestety nie można sprawdzić. 😉

Wiatr
Wiatr rzuca piaskiem w twarz, pod ubranie, do torby. Wąskimi pasemkami przegania z miejsca na miejsce. Wywiewa ze szczytu wydmy. Boję się, że za chwilę wywieje stąd cały piasek.

Wydma Czołpińska.
Przeniesienie w czasie. Nagle znajduję się w odległej epoce, kiedy po ustąpieniu lodowca rośliny brały w posiadanie Ziemię. Pojedyncze rachityczne źdźbła, mizerne drzewka. Jeszcze przeważa żółty kolor piasku, ale już lekko przykurzony, pożyłkowany cienkimi jak włos warstewkami gleby.

Kluki
We wsi Kluki kończy się droga. Małe rondko pod wielkim dębem. Dalej już pojechać się nie da. Można jedynie przespacerować się w stronę jeziora Łebsko, na platformę widokową, z której widać wydmę Czołpińską oraz słynne ruchome piaski, czyli wydmę w Rąbce.

Wydma
Wydma Łącka – największa w Europie ruchoma wydma, położona na mierzei miedzy Bałtykiem a jeziorem Łebsko, na zachód od Łeby.

Pan Tadeusz
Pan Tadeusz zbudował na swojej działce podest, zadaszony, a jakże, z barierką i ławeczką.

Hańcza
Jezioro Hańcza. Pływając w nim można nabawić się lęku wysokości, a przynajmniej moja akrofobia odzywała się od czasu do czasu.

Krajobrazy
Suwalskie krajobrazy. Winniśmy wyrazić głęboką wdzięczność szwedom, norwegom i innym północnym ludom za użyczenie nam, na okres kilkudziesięciu tysięcy lat, swojego lodowca.

Suwałki
Suwałki. Stolica regionu. miasto Wajdy i Konopnickiej, mekka bluesmanów. No i lody – najlepsze na świecie

Cis
Suwalszczyzna wita deszczem. Cisowe Sioło położone u podnóża Cisowej Góry to będzie baza do wycieczek po kompletnie nieznanej krainie.

Piekło
Znaleźć kościół w Piekle to zadanie dosyć trudne, bo kościół jest oddalony od głównej drogi, skryty wśród drzew.

Sennie
Nowy Staw miasteczko położone w połowie drogi między Malborkiem a Nowym Dworem Gdańskim. Miasto jak ze snu.

Olędrzy
Mennonici – protestancki odłam powstały w Holandii w XVI wieku. Bardzo radykalny, członkowie tego kościoła nie mogli na przykład służyć w wojsku, składać przysiąg i obejmować wysokich urzędów.

Łąki Lesica
Powietrze drży i faluje. Może od gorąca. A może poruszone milionem pszczelich skrzydełek? Żółty, biały, niebieski, zielony. Cztery kolory. Tylko cztery kolory? Łąka.

Knedle z borówkami
Żeby zjeść dobrze czasem należy się poświęcić. Ja na ten przykład ruszyłem siedmiokilometrową drogą pod górę. Z Bielic do schroniska Paprsek, po czeskiej stronie. Knedle z borówkami… nawet dziesięć kilometrów nie byłoby za dużo.

Majowa muzyka
Muzyka majowego lasu jest bardzo ludowa. W górze tryle i trele, ptasie pogwizdywania. W dole monotonne staccato strumieni. Dźwięk faluje, płynie.

Strażniczka.
Nie wiem kogo przedstawia ta figura. Stoi przy wejściu na szlak, którym szedłem z przełęczy Gierałtowskiej.

Zadymka
Tradycyjna marcowa wycieczka – Ruda Milicka, Stawno – spacer groblą między stawami i powrót przez Dyminy. W tym roku marzec jak z przysłowia – zmienny. Wiatr urywa głowę, za chwilę zapada cisza, pojawiają się drobne płatki śniegu, gdzieś zza chmur przebija się słońce.

Ciepłe kraje
Ciepłe kraje, miejsce do którego odlatują ptaki na zimę. Kraina odległa, położona gdzieś bliżej słońca, inaczej skąd by tam było ciepło zimą? W ciepłych krajach cały rok trwa wiosna, kwitną kwiaty, pachnie miodem. W powietrzu unoszą się ogromne chmary bocianów, jaskółek, skowronków. Ciepłe kraje były miejscem, do którego tęskiłem jako …

Ostrzyca
Nek. Wulkan obrany ze wszystkiego co powierzchowne. Sam rdzeń. Zastygła, skrystalizowana istota wulkanu. Tym właśnie jest Ostrzyca. Dziś ma 501 metrów wysokości, w czasach świetności było to na pewno dużo więcej. Góry na starość maleją. Ostrzyca stoi nieco na uboczu gór Kaczawskich. Swoim ostrym szczytem celuje w niebo. O ten …

Organy
Organy Wielisławskie. Przy drodze DW328 w Sędziszowej nad brzegiem Kaczawy. Skały uformowały się w regularne słupy przypominające organowe piszczałki. Geolog powie coś o porfirach, odsłonięciu i zastygającej lawie. Stoję pod ścianą i wyobrażam sobie jak na tych organach grał Hefajstos. Słyszę ten ryk, czuję drżenie ziemi, basowy pomruk ściska trzewia. …

Pustki
Przełęcz Widok położona jest w środkowej części gór Kaczawskich. Na południu – panorama Karkonoszy, na wschód i zachód wzrok ślizga się po grzbietach gór Kaczawskich. Samą przełęcz pokrywa ogromna, pusta łąka. Widoki przepiękne, bez dwóch zdań. Mam wrażenie jakbym był jedynym widzem, jedynym adresatem tego widowiska. Na szlaku jest pusto. …

Salamandry
Salamandry rodzą się z ognia. Pojawienie się salamandry zwiastuje deszcz. Salamandry są mądrością. Starożytni Grecy opisywali użycie salamandry w trującym eliksirze oraz w napoju miłosnym. Uważano salamandrę za stworzenie oziębłe, w związku z tym zdolne ugasić ogień. W średniowieczu robiono efektowne pokazy – sztukmistrz ubrany w futro z salamandry wchodził …

Nowy Kościół
Nad wsią Nowy Kościół/Neukirch (gmina Świerzawa) górują dwie kościelne wieże. Jedna z nich stoi na wzgórzu w środku wsi. Jest pozostałością po XIII wiecznym kościele pw NMP. Wokół ruin znaleźć można pozostałości po cmentarzu wiejskim. A kto ma ochotę zobaczyć panoramę doliny może wejść na wieżę – schody niedawno odremontowane, …

Kwisa
Kwisa jest rzeką graniczną między Dolnym Śląskiem a Łużycami. W okolicach miejscowości Leśna płynie głębokim wąwozem wyciętym w bazaltowych skałach. To słynna dolina pereł. Pozyskiwane tu perły osiągały ogromne ceny na rynkach. Niestety rabunkowa gospodarka i zanieczyszczenia doprowadziły do wyginięcia perłopławów. czytaj dalej pod galerią…

Kawcza Góra
Kawcza Góra – punkt widokowy w Wolińskim Parku Narodowym. Po atrakcjach związanych z zagrodą pokazową w centrum parku, gdzie ogląda się żubry, jelenie, dziki, można spodziewać się atrakcji ornitologicznych na Kawczej Górze. czytaj dalej pod galerią…

Baza Raszówka
Zrujnowana baza paliw w Raszówce koło Legnicy – gratka dla miłośników opuszczonych miejsc. Zbudowana przed II Wojną Światową, kiedy Niemcy planowali rozbudować, dla potrzeb Luftwaffe, lotnisko w Legnicy. Powstały wówczas pierwsze budynki magazynowe oraz 16 podziemnych zbiorników na paliwo dla samolotów. Po 1945 roku obiekt przejęła armia czerwona, bazę rozbudowano …

Pająki
Na babcinym podwórku stała drewniana szopa. Pełno w niej było wszystkiego, rupiecie co to się jeszcze mogą przydać, węgiel, drewno na opał, rowery, wędki. Słowem – mnóstwo skarbów, które wręcz prosiły o odkrycie. Niestety, skarby te były bardzo dobrze strzeżone. czytaj dalej pod galerią…

Schwenckfeldyści
Kaspar Schwenckfeld von Ossig urodził się w 1489 roku, w miejscowości Osiek, koło Lubina. Jego szlacheckie pochodzenie i bogactwo rodziny pozwoliły na odebranie starannego wykształcenia. Jako radca prawny służył na magnackich dworach, a ukoronowaniem kariery było stanowisko doradcy księcia Fryderyka Legnickiego. czytaj dalej pod galerią…