Kawcza Góra – punkt widokowy w Wolińskim Parku Narodowym. Po atrakcjach związanych z zagrodą pokazową w centrum parku, gdzie ogląda się żubry, jelenie, dziki, można spodziewać się atrakcji ornitologicznych na Kawczej Górze.
czytaj dalej pod galerią…
« z 3 »

(…)
Tak sugerowałaby jej polska nazwa, nadana w lutym 1949 roku rozporządzeniem władz PRL. Ale to chyba nie jest dobry trop. Przed wojną była tu kawiarnia – niezwykle popularne miejsce, a góra nosiła nazwę Kaffee-Berg. Przemianowano „kawową” „kawiarnianą” na „kawczą” górę. Kawiarni już nie ma, zniknęły jej ślady w terenie i nazwie. Szkoda.
Pozostał punkt widokowy skąd podziwiamy Zatokę Pomorską – punkt jest wyniesiony 60 m nad poziom morza. Dostać się tam można od strony Międzyzdrojów czarnym szlakiem, bądź wejść od ścieżką prowadzącą od bramy Wolińskiego Parku Narodowego. Do niedawna była jeszcze trzecia droga. Od plaży do punktu widokowego prowadziły imponujące schody. Najdłuższe na polskim wybrzeżu – mają 128 metrów długości. Niestety po sztormach w 2018 roku konstrukcja schodów została poważnie uszkodzona i schody wyłączono z użytku.Ślady erozji klifu widać w postaci pęknięć biegnących wzdłuż grzbietu, osuwisk, powalonych drzew. Klif się cofa. Naukowcy zmierzyli, że rocznie średnio o 15 cm, chociaż zdarzały się lata, w których odnotowano średnią prawie 80 cm, a miejscowo nawet dwa i pół metra. Na szczęście klif w Międzyzdrojach jest spośród polskich klifów najbardziej leniwym, więc jest szansa, że długo jeszcze będziemy go podziwiać.